...jak zwał, tak zwał ważne że dobre!!! moje pierwsze własnoręcznie zrobione parowce. Dziś na słodko z sosem jagodowo-truskawkowym. Z podanych składników wychodzi ok 16 klusek, a korzystałam z przepisu Kasi...
0,5 kg mąki pszennej
ok. 300ml mleka
drożdże ja miałam paczuszkę suchych (8g)
1 jajko
sól, cukier do smaku
mąkę wsypujemy do miski, robimy "dołek" wlewamy połowę ciepłego mleka, wsypujemy drożdże posypujemy łyżeczką cukru, trochę mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Kiedy drożdże wyrosną wbijamy jajko, małą płaską łyżeczkę soli, cukier (ja sypałam "na oko") dolewamy mleko tyle ile zabierze mąka; czasem trzeba więcej czasem mniej. Dokładnie wszystko wyrabiamy ok.10 minut...Wyrobione ciasto odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia.
Gdy nasze ciasto zwiększy swoją objętość, formujemy kluski. Można urywać po kawałku ciasta i w rękach (zanurzonych uprzednio w mące) formować kluskę w kształcie kulki. Ja rozciągnęłam ciasto na stole tak na grubość ok 1,5cm i wykrawałam szklaną. Układamy na posypanym mąką stole i znów przykrywamy ściereczką i czekamy aż podrosną. Na duży garnek na wierzch przywiązujemy gazę/pieluszkę, obwiązujemy ją wokół sznurkiem i na nią układamy kluski, które następnie parujemy pod przykryciem 10-15 min.....
sos jagodowo-truskawkowy:
jagody, truskawki wrzucamy do garnka. Podgrzewamy na małym ogniu. Słodzimy do smaku ja posłodziłam miodem i dodałam posiekaną szałwię. Sosik wyszedł pyszny....
Uwielbiam takie kluchy ! Jadam je raczej do mięsnych sosów, muszę spróbować i na slodko :)
OdpowiedzUsuńWow! Piękne zdjęcie:) w Twoim wykonaniu wyglądaja o niebo lepiej niż moje ;))
OdpowiedzUsuńU nas w domu kluchy na łachu jada się głównie do sosu pieczeniowego, kiedyś muszę podać je na słodko, bo zapowiadają się bardzo smakowicie.
Pozdrawiam serdecznie:)
Twoje kluchy na parze wyglądają mega apetycznie z tym sosem, ale mi smaka zrobiłaś :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło :)
Pycha, pycha, pycha!!!
OdpowiedzUsuńOne są pyszne. Tez je niedawno robiłam. Uwielbiam je od zawsze, to taki smak dzieciństwa, bo często robiła nam je babcia, jak byliśmy mali.
OdpowiedzUsuńjedliśmy je na słodko, ze śmietaną i cukrem. Twoja wersja podania równiez bardzo mi się podoba :)
Ja kupuję gotowe i podaję do gulaszu. A w przedszkolu mojej córki było to ulubione danie wszystkich dzieci, oczywiście z sosem na słodko śmietanowo-truskawkowym :)
OdpowiedzUsuńWyszły Ci przecudnie, bardzo pulchniutkie! Piękna fotka! Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńGrażynko, Ewo koniecznie spróbujcie na słodko..
OdpowiedzUsuńMajanko ja też ze śmietaną jem..;)...
Andziu, Dagmaro, Anytsujx dziękuje za miłe słowa...
Kasiu dziękuję za miłe słowa i za ten przepis bo już od jakiegoś czasu miałam chęć zrobić sama ale bałam się że mi nie wyjdą... zresztą zawsze jak chcę zrobić jakiegoś "nowego pewniaka" to do Ciebie zaglądam...;)....
Pozdrawiam miło wszystkich..........;):)
Ale bym zjadła... Smak dziecinstwa!
OdpowiedzUsuńten sosik! z nim musza byc rewelacyjne!
OdpowiedzUsuńIzo, ja mam pytanie odnośnie ciasta drożdżowego:) smalec należy dodać roztopiony?
OdpowiedzUsuńAniu nie ja wyjmuje smalec z lodówki, kiedy robię zaczyn z drożdży żeby nie był bardzo twardy i potem bardzo ładnie się wyrabia w cieście... Pozdrawiam;):)
OdpowiedzUsuńDziękuję za odpowiedż:) zamiaruję je upiec jeszcze w tym tygodniu:)mam nadzieję, że go nie spartolę :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko!
Aniu koniecznie napisz jak wyszło...;)
OdpowiedzUsuńZdjęcie cudne, a danie musi być smaczne!
OdpowiedzUsuńMoja babcia robi takie, że nikt takich nie robi :)
OdpowiedzUsuńKocham parzaki. Tak się na nie mówiło u mnie w domu. Bywały często latem, na śniadanie, polane słodką śmietaną i posypane cukrem.
OdpowiedzUsuń